Domů » Aktuality » Změny přijímacích zkoušek

Změny přijímacích zkoušek

Ministerstvo školství oznámilo změny u přijímacích a maturitních zkoušek v tomto školním roce. U přijímaček bude hlavní odlišností to, že u čtyřletých oborů s maturitou si bude moci ředitel školy sám rozhodnout, jestli k přijímacímu řízení využije jednotnou zkoušku od Cermatu, nebo zkoušku školní.

„Veškeré změny mají za cíl zohlednit výjimečnost epidemiologické situace v ČR jak v tomto školním roce, tak ve druhé polovině toho předešlého a reagovat na s tím spojené dopady na vzdělávání žáků,“ poznamenal ministr školství Robert Plaga (ANO), podle kterého se změnami souhlasí i ředitelé škol.

Přijímací řízení na čtyřleté maturitní obory

Uchazeč podává přihlášku na dvě školy. Termín pro podání přihlášky pro první kolo zůstává na 1. března 2021.

Ředitel bude mít možnost rozhodnout, zda se v případě jeho školy bude konat v rámci přijímacího řízení jednotná přijímací zkouška nebo školní přijímací zkouška, či od obou zkoušek za stanovených podmínek posléze ustoupí.

„MŠMT tedy v tomto konkrétním školním roce nebude trvat na zahrnutí jednotné přijímací zkoušky zajišťované organizací Cermat do přijímacího řízení a umožní ředitelům škol nahradit ji školní přijímací zkouškou,“ vysvětlil šéf školského resortu.

Pokud počet podaných přihlášek nebude převyšovat předpokládaný počet přijímaných uchazečů, bude moci ředitel školy sám rozhodnout, zda bude jakoukoli formu přijímací zkoušky na své škole vůbec konat, či rozhodne o přijetí uchazečů bez konání zkoušky.

Kritéria u jednotlivých škol vyhlásí ředitelé ve standardním termínu do 31. ledna 2021. Školní zkouška může proběhnout i distančně.

U talentových zkoušek u uměleckých oborů (konzervatoří) je hlavní změnou prodloužení období konání tohoto typu zkoušky, a to od 4. až 31. ledna 2021.

U oborů gymnázií se sportovní přípravou se budou talentové zkoušky konat od 2. ledna do 31. března.