Domů » Aktuality » Masopust

Masopust

Masopust v minulosti představoval čas hodování a veselí mezi dvěma různými postními dobami, kdy se lidé měli do sytosti najíst i napít, a byl proto spojený s různými tanečními zábavami, zabijačkami, oslavami, ale i svatbami. Pak totiž následoval čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, kdy se lidé zříkali jídla, ale i dalších věcí, které pro ně byly v životě zbytečné či postradatelné. Vrcholem masopustních oslav, hodování a všeobecného veselí bylo každoročně masopustní úterý, kdy se na cestu vesnicí nebo městem vydal tradiční průvod maškar např. medvěda, koně, báby s nůší, smrtky, doktora aj. Také žáci naší školy rozveselili obyvatele Valašského Meziříčí již tradičním průvodem maškar v „Masopustní obchůzce“, která se vydala naším městem v úterý 21. 2 2023 od základní školy Žerotínova. Děti v doprovodu vyučujících potěšily zpěvem a tancem srdíčka klientů denního stacionáře Diakonie i jejich stálé klienty, navštívily Domov pro seniory, kde si společně zanotovali známě lidové písně a ochutnali masopustní dobroty a rozradostnily všechny přítomné v Citadele. Počasí nás ani letos nezklamalo, umocnilo výbornou náladu a všichni si užili veselé společné chvíle také na Meziříčském náměstí.

Žáci děkují zaměstnancům, klientům i všem obyvatelům města za podporu.

Š.Konupčíková