Domů » Družina » Letem světem s družinou

Letem světem s družinou

Tento rok budeme s družinou cestovat po celém světě. Každý měsíc docestujeme do jiné země a děti se něco dozví o zvycích, jazyce, zeměpisných údajích a taky jídle, které vyzkouší.

Cestování jsem zahájili divadelní představením divadla Maringotka, budeme cestovat s Jožkou Všudybylem.

ŘÍJEN NA SLOVENSKU

Protože naše vychovatelka Zuzka je původem Slovenka, byla volba pro první zemi jasná. Slovensko je země, ke které máme nejblíž a zjistili jsme, že mnoho z nás i z dětí v sobě kus slovenské krve má.

Děti čekala prezentace o Slovensku, kterou vedla nejen Zuzka, ale i děti, které ze Slovenka pocházejí. Byla samozřejmě ve slovenštině. Povídali jsem si o vlajce, státním znaku a všech symbolech, které se na něm nacházejí.

Uspořádaly jsme soutěž  Jánošíkovy vrkôčiky, šlo o splétání copánku na čas, hodnotily jsme počet i vzhled copánků.

Děti měly jeden možnost si na oběd dám brynzové halušky a ty které si je nedaly je ochutnaly v družině. Některé byly překvapené, když zjistily, že jim vlastně chutnají.

Pro kluky tu byl Česko-Slovenský fotbalový turnaj, ale i ti co nehráli si to užili, kreslili jsme vlajky a transparenty a pořádně fandili. Jednalo se o tři utkání, zazněla česká i slovenská hymna, ale hlavní bylo si to užít 🙂

V pondělí jsem si užili velkolepě, čekala nás totiž ochutnávka pravých dobrot. Brynzovou pomazánku nám přímo na místě připravili rodiče, čekala nás pravá slovenská kapustnica uvařená slovenskou maminkou, ale také slovenský chléb, žinčica, sýry i bonbóny.

Poslední den na Slovensku se nesl v hudebním duchu. V. oddělení si nachystalo dva typické, slovenské tance. Kluci kloboukový a holky karičky.