Domů » Škola » Prevence

Prevence

Nový školní rok

Po dvouměsíčním nicnedělání a lenošení nastává pro naše děti opět deset perných měsíců školních povinností. Pro někoho něco zcela normálního, pro jiného trochu stres. I v tomto školním roce bychom chtěli přispět k tomu, aby stresových a zátěžových situací pro naše žáky a Vaše děti bylo co možná nejméně. K tomu však potřebujeme, abychom spolu s Vámi rodiči a dětmi byli spíše partnery a ne protivníky. Opět tedy nabízíme pomocnou ruku a konzultační činnost jak pro žáky, tak i pro rodiče. Věřte, že včasné řešení problému může zabránit velkým škodám.

Tak hodně štěstí do nového školního roku!

Sociální sítě

Jsou všude. Provázejí nás každý den. Jejich prostřednictvím můžeme velmi rychle komunikovat, sdělovat své zážitky či pocity, svolávat se na různé akce. Patří k dnešnímu způsobu života, ale …
Ať se nám to líbí nebo ne, mohou být tyto sociální sítě i velmi nebezpečné! V mnoha případech se totiž právě tyto sítě stávají prostorem pro kyberšikanu – termín používaný pro pronásledování, vyhrožování a urážky šířené po internetu. Mnohdy se stávají pachateli tohoto trestného činu, aniž by si to patřičně uvědomovaly, naše děti. Urážky spolužáků a vulgární nadávky nejsou mnohdy ničím výjimečným. Určitě bychom nad tím neměli mávnout jen rukou a říct si, že se jedná o nějakou legraci či klukovinu! Rozhodně bychom tento fenomén neměli podceňovat!
Dalším nebezpečím, které se skrývá na sociálních sítích, je anonymita uživatelů. Svůj účet si může založit kdokoliv a navíc klidně s úplně jinou identitou. V podstatě nemáte šanci zjistit, s kým vlastně komunikujete. Tady se otevírá prostor pro různě narušené lidi, kteří si právě zde vyhledávají své budoucí oběti.
Zodpovězte si na několik otázek:

• Vím, jestli má mé dítě založený účet na facebooku či jinde?
  • Znám kamarády svého dítěte?
  • Nemá mé dítě na sociálních sítích uvedeny nějaké citlivé údaje? Například věk, bydliště, různé fotografie

Možná se tomu mnozí jen pousmějete, ale zájmem či komunikací se svými dětmi nikdy nic nepokazíte.

Jako jinde, tak i na naší škole působí již několik let Metodik prevence sociálně patologických jevů. Jeho úkolem je mimo jiné sledovat různé projevy skupinového násilí vůči jednotlivci, šikany,  používání omamných a jiných psychotropních látek u dětí a podobně. Nedílnou a hlavní součástí jeho práce by měla být především prevence na tomto poli. Má kontaktní adresy na různé psychology a odborníky, kteří mohou pomoci řešit jakékoli problémy v této oblasti. Nebojte se tedy přijít poradit se s Metodikem prevence na naší škole.

Metodikem je Mgr. Milan Knápek

Konzultační hodiny:

pondělí – pátek 7,00 – 8,00 hodin
  13,00 – 14,00 hodin
  (v případě nutnosti kdykoli po domluvě)

Protože v letošním roce vstoupily v platnost některé nové vyhlášky a nařízení týkající se ochrany zdraví především u dětí, jsme nuceni na to reagovat, a proto jsme Vám po Vašich dětech poslali písemný souhlas s testováním dětí při vážném podezření požití alkoholu, omamných a psychotropních látek. Bylo by dobré v zájmu ochrany Vašich dětí i Vás, abyste tento souhlas podepsali.
Děkujeme Vám za podporu a za důvěru, kterou jste nám svým podpisem poskytli. Věřte, že není v našem zájmu, abychom někoho bezdůvodně vyšetřovali a vystavovali děti zbytečným  stresovým situacím, ale taky chceme předcházet následkům po požití  omamných a psychotropních látek.

Formulář pro písemný souhlas testování mého dítěte.