Domů » Aktuality » Pozdrav z Lidic

Pozdrav z Lidic

Milé žákyně, milí žáci, vážený pane řediteli, vážení pedagogové školy  

dovolte nám, abychom si z Lidic, touto cestou, s Vámi připomněli nepěkný den naší historie, který si dnes spolu s vedením školy a přáteli ve Valašském Meziříčí připomínáme, možná i setkáním u hrušně, kterou jsme společně vysadili u vás na zahradě.

Dovolte mi poděkovat panu řediteli a celému učitelskému sboru, jak se před rokem a půl ujali akce výsadby Lidické hrušně – „Posla naděje“ a vám dětem a panu školníkovi za starostlivost o hrušeň, aby se hrušni dobře dařilo.

Loni na jaře, krátce po výsadbě nás i vás všechny překvapila květy, letos už i malými plody.

Dnes, trochu za ztížených podmínek setkávání, v Lidicích, i u vás ve Valašském Meziříčí si vzpomeneme na události před 78 lety, kdy byla obec Lidice vypálena, muži zastřelení, ženy odvezeny do pracovních táborů a děti,  ….. děti ztraceny někde v neznáme zemi.   

Síla národního uvědomění, vztahu k minulosti, demokracii a Československé republice však byla silnější a po potlačení a porážce německého zločineckého řádění jsme společně obnovili naši zemi v původních hranicích, obnovili a dobudovali poškozené a našli přátel.

Pro nás z Lidic budou takovými přáteli žáci a učitelé ze Základní školy Žerotínova, i ostatní přátelé z Valašského Meziříčí. Letos se s Vámi u hrušně nesetkáme, příští rok to napravíme.

Gratulujeme touto cestou Alici Kuběnové a Nikol Heckelové k získání dalšího ocenění pro vaši školu v Mezinárodní dětské výtvarné výstavě otevřené v Lidicích 1. června 2020.  

Děkujeme i ostatním žákům výtvarných kroužků pod vedením paní učitelky Šošolíkové a Pernické za krásné nové výtvarné nápady, krásnou výstavu v Žerotínově zámku, i když měla velmi krátkou dobu na prezentaci. A i  toto možná v budoucnu společně napravíme společnou výstavou  “Lidická hrušeň a ZŠ Žerotínova“  na zámku ve Valašském Meziříčí.

z Lidic do Valašského Meziříčí zdraví

Mirek a Marcela Kalibovi,

Pavla a Antonín Nešporovi

Lidice, 10. června 2020

Logo ZŠ Žerotínova

ZŠ Žerotínova

Žerotínova 376
757 01 Valašské Meziříčí

Tel.: +420 571 611 199
Email: zszerotinova@zszerotinova.cz

Kde nás najdete
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial