Domů » Aktuality » Vzpomněli na Lidice u symbolu naděje na zahradě ZŠ Žerotínova

Vzpomněli na Lidice u symbolu naděje na zahradě ZŠ Žerotínova

Pietní vzpomínkou uctili 10. června den vypálení obce Lidice žáci a učitelé Základní školy Žerotínova. Akce se konala u zasazené lidické hrušně na školní zahradě a mezi hlavní organizátory patřil ČSBS Valašské Meziříčí, zúčastnily se také místní sokolská obec a obě místostarostky města. Vzpomínku doprovodily písně a dramatické literární pásmo věnované lidické tragédii. Závěrečné slovo pronesl evangelický farář Daniel Heller.

Nepopsatelné krutosti, jichž se dopustili nacisté z pomsty po atentátu na říšského protektora, si lze jen těžko představit. „Pokud ale zazní vzpomínky na lidickou tragédii přímo z úst žáků u naší lidické hrušně, která symbolizuje naději, máme i my naději, že když si budeme krutosti způsobené nacistickým terorem připomínat, znovu se s nimi další mladé generace nesetkají. Takovéto pietní akce pak mají opravdu smysl,“ uvedl ředitel ZŠ Žerotínova Milan Knápek.

Lidickou hrušeň zasadili ve školní zahradě Žerotínky už loni na podzim a vzpomínkou na ni byla i úspěšná účast žáků školy v mezinárodní výtvarné soutěži v Lidicích, kde převzali pamětní listy a čestná uznání. Sami žáci se pak do Lidic vydali vlakem v rámci  keramického kroužku, v němž práce vytvořili. Jejich práci i cestu vedla vychovatelka školní družiny Zuzana Pernická a Jana Šošolíková.

Pouť za lidickou hrušní

Reportáž z pouti za lidickou hrušní

Lidická hrušeň na zahradě Žerotínky je součástí živé historie, kterou si žáci školy pravidelně připomínají a budou připomínat. „Věřím, že se budeme zde u symbolu naděje pravidelně scházet, abychom mladé generaci předávali nejen vzpomínky, ale také silné prožitky, které nejlépe mohou předat bolestné zkušenosti z lidické tragédie dalším generacím,“ uvedl ředitel školy Milan Knápek.

Logo ZŠ Žerotínova

ZŠ Žerotínova

Žerotínova 376
757 01 Valašské Meziříčí

Tel.: +420 571 611 199
Email: zszerotinova@zszerotinova.cz

Kde nás najdete
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial