Debrujáři

Od roku 2008 na naší škole fungují 2 kroužky Debrujárů  – Klokánci (1.stupeň) a Klokani (2.stupeň). Jako jediná škola ve Vsetínském okrese jsme součástí 135 klubů celé ČR, které sdružují 2325 členů (údaj výroční zprávy k 10.12.2012).  Zapojujeme se do různých projektů a soutěží  (5. místo v celorepublikové soutěži Space Four 2008), pravidelně prezentujeme svou práci na akci SVČ Domeček Den Země, účastníme se exkurzí (IQ park Liberec, laboratoře SPŠ Otrokovice, SIŠ Valašské Meziříčí, Deza a.s.aj.), vedoucí se účastní seminářů. Díky členství v klubu získáváme malou dotaci Ministerstva Školství na nákup materiálu a pomůcek pro naši činnost   ( asi 1000 Kč,-/klub), podporuje nás i vedení školy společně s Nadací školy.

Za vedení klubů Mgr. Andrea Masaříková

Historie sdružení Debrujárů

Asociace malých debrujárů České republiky (dále jen AMD) vznikla na základě zkušeností z Kanady a přes Francii se hnutí dostalo k nám, prezentací na výstavě Praha –  Expo Science International 91. V létě 1992 byli první nadšenci pozvaní na mezinárodní tábor FIPD (Mezinárodní federace malých debrujárů) do Belgie, kde se s činností blíže seznámili a získávali zkušenosti. 22. 9. 1992 byla AMD řádně registrována u MV a zahájila pravidelnou činnost dle mezinárodních principů a filozofie malých debrujárů. 1. ledna 1998 na základě kvalitativního i kvantitativního nárůstu činnosti bylo zřízeno profesionalizované centrum AMD s ústředím v Praze.

Debrujár = člen Asociace malých debrujárů.

Slovo je francouzského původu a vzniklo ze slov  DÉBROUILLARD = šikovný, obratný a SE DÉBROUILLER = objevovat, pomoci si v těžkostech, umět si poradit. Původní překlad „šikulové“ děti nepřijaly a samy se začaly nazývat debrujáry, což lépe vyjadřuje jejich specializované zájmy. Jedná se o chlapce a děvčata zpravidla ve věku 6 – 16 let a jejich starší kamarády, sourozence, rodiče, učitele a další zájemce o vědu a techniku, kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují. Naše sdružení je také členem Mezinárodní federace malých  debrujárů (F.I.P.D.),  sdružující debrujárské organizace nejrůznějších zemí světa. Zájemci jsou seznamováni se zajímavými pokusy, které si mohou sami vyzkoušet. Věda se stává zábavou a poučením. Debrujáři mohou společně objevovat řadu zákonitostí přírody, mohou více poznat sami sebe, své okolí, svět – a to všechno hrou! Asociace dělá vše pro to, aby bylo dítě v každé situaci úspěšné. K pokusům nejsou třeba složité přístroje, lasery, počítače. Stačí materiál, který je běžně v každé domácnosti, denně ho používáme, nebo se dá pořídit v nejbližší prodejně se smíšeným zbožím.